İsrail güçlerinden Batı Şeria’daki iki mülteci kampına baskın: 5 ölü

İsrail güçlerinin, işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Cenin ve Akbet Cebr mülteci kamplarına düzenlediği baskınlarda öldürdüğü Filistinlilerin sayısı 5’e yükseldi.

Anadolu Ajansı’nın Filistin resmi haber ajansı WAFA’dan aktardığına göre, İsrail güçlerinin dün gece Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği baskın sırasında çıkan çatışmalarda yaralanan bir kişi daha hayatını kaybetti.

AKBET CEBR MÜLTECİ KAPINDA YARALANAN FİLİSTİNLİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan daha önce yapılan açıklamada, İsrail güçlerinin, Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği baskında 3 Filistinliyi öldürdüğü, 30 Filistinliyi de farklı derecelerde yaraladığı bildirilmişti. WAFA’nın haberine göre, Batı Şeria’nın doğusundaki Eriha kenti yakınlarında bulunan Akbet Cebr Mülteci Kampı’na İsrail güçlerinin düzenlediği baskın sırasında yaraladığı bir başka Filistinli de yaşamını yitirdi.

Bölgedeki görgü tanıkları, Akabet-ü Cebr Mülteci Kampı’na baskına engel olmaya çalışan Filistinliler ile İsrail güçleri arasında yoğun çatışmalar yaşandığını belirtti. İsrail makamlarından, Akabet-ü Cebr baskınına ilişkin henüz açıklama yapılmadı. Dün akşamdan bu yana Cenin ve Akabet-ü Cebr mülteci kamplarına İsrail güçleri tarafından düzenlenen baskınlarda açılan ateş sonucu hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 5’e çıkmış oldu.

TEMMUZ AYINDA 4’Ü ÇOCUK 12 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Cenin Mülteci Kampı son yıllarda İsrail ordusunca hedef alınıyor. İsrail basınında, ‘eşek arısı kovanı’, ‘terörist kuluçkası’ olarak nitelendirildiği ifade edilen Cenin ve özellikle buradaki mülteci kampında Filistin direniş örgütlerinin silahlı kanatları yoğun şekilde bulunuyor. Filistin siyasi arenasında rekabet içindeki Fetih, Hamas, İslami Cihad gibi fraksiyonların silahlı kanatları Cenin içinde tek şemsiye altında, birlikte hareket ediyor.

İsrail ordusu, 3 Temmuz gece saatlerinde Cenin kenti ile Cenin Mülteci Kampı’na baskın düzenlemiş ve bölgeyi kuşatma altına almıştı. İsrail güçlerinin havadan ve karadan yaklaşık 48 saat süren şiddetli saldırılarında 4’ü çocuk 12 Filistinli öldürülmüş, 20’si ağır olmak üzere yaklaşık 120 kişi yaralanmıştı. Yaklaşık 150 bin Filistinli mültecinin yaşadığı Cenin Mülteci Kampı’ndaki altyapı büyük zarar görmüştü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x